Kalendarze SKCh im. Ks. Piotra Skargi

Kalendarze SKCh im. Ks. Piotra Skargi

Jednym z czołowych projektów realizowanych przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej jest kalendarz „356 dni z Maryją”, który co roku rozsyłany jest do blisko miliona przyjaciół i sympatyków SKCh im. Ks. Piotra Skargi. Kalendarze ukazują się od 2002 roku i mają dwie wspólne cechy: ukazują piękno polskich krajobrazów oraz przypominają o orędziu objawień fatimskich i Matki Bożej Fatimskiej. Natomiast każda edycja ma inny motyw przewodni, któremu poświęcone są rozważania w krótkich tekstach na kartach miesięcznych kalendarza. Omówimy teraz kilka z nich.

W 2015 r. kalendarz SKCH im. Ks. Piotra Skargi został poświęcony rozważaniom o modlitwie. Na kartach kalendarza przytoczono takie tradycyjne modlitwy, jak: Akt oddania się niepokalanemu sercu Maryi, Modlitwa za Kościół święty, Modlitwa do Matki Bożej Bolesnej, Regina Coeli, Sekwencja o Duchu Świętym, Jezu miłości moja, Modlitwa św. Bernarda, Modlitwa o trzeźwość do św. Maksymiliana Marii Kolbego, Modlitwa za Ojczyznę ks. Piotra Skargi, Salve Regina, Modlitwa za dusze czyśćcowe, czy Modlitwa do św. Michała Archanioła.

Z kolei w 2016 r. Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej skoncentrowało swój kalendarz wokół 1050. Rocznicy Chrztu Polski. Rozważania były poświęcone tym razem patronom naszego kraju. Opisano na kolejnych kartach: Maryję Królową Polski, św. Wojciecha, św. Stanisława biskupa, św. Stanisława Kostkę, św. Andrzeja Bobolę, św. Floriana. św. Wacława, św. Jana Kantego, św. Jadwiga Królowa, św. Kazimierza Jagiellończyka, św. Kingę i św. Jacka Odrowąża.

skch im. ks. piotra skargi – kalendarz

Rok 2017 był wyjątkiem w redakcji kalendarza. Tym razem bowiem, w 100. rocznicę objawień fatimskich, SKCH im. Ks. Piotra Skargi postanowiło poświęcić kalendarz tematyce fatimskiej. Redaktorzy przedstawili poszczególne zagadnienia związane z tymi wydarzeniami: objawienie Anioła Portugalii, żywot bł. Franciszka Marto,  bł. Hiacynty Marto i siostry Łucji, Panią bardziej błyszczącą niż słońce, Niepokalane Serce Maryi, Trzy tajemnice, na ratunek duszom, Boże zadowolenie z naszych umartwień, Cud Słońca, Różaniec, poświęcenie Rosji i pięć pierwszych sobót. Wszystkiemu towarzyszą piękne zdjęcia Sanktuarium w Fatimie i innych ważnych miejsc dla katolicyzmu w Portugalii.

W roku 2018 nastąpił oczywiście powrót do tematyki polskiej w związku z kolejną wspaniałą rocznicą – odzyskaniem Niepodległości przez Polskę. Nowy, „niepodległościowy” kalendarz SKCH im. Ks. Piotra Skargi koncentrował się na ważnych motywach historycznych chrześcijańskiej od tysiąca lat Polski. Redaktorzy pochylili się nad pieśnią „Bogurodzica”, tytułem Jestem Królową Polski, dziejami Jasnej Góry, Śluby Lwowskie Jana Kazimierza, Wiktorią Wiedeńską, Matką Bożą Licheńską, objawieniami w Gietrzwałdzie, Cudem nad Wisłą, św. siostrze Faustynie Kowalskiej i przekazanej za jej pośrednictwem tajemnicy Bożego Miłosierdzia, Jasnogórskich Ślubach Narodu Polskiego, św. Janie Pawle II i 360. rocznicy królowania Matki Bożej w Polsce.

skch im. ks. piotra skargi – działania

Kalendarz przygotowany przez Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej na 2019 r. omawiał postać św. ojca Pio. Tekstom przybliżającym postać mnicha z Pietrelciny towarzyszą przepiękne zdjęcia polskich krajobrazów: Czarnego Stawu Gąsienicowego, rynku w Rzeszowie, spichlerzy nad Brdą w Bydgoszczy, pałac Branickich w Białymstoku, kapliczkę na Mazowszu, katedrę we Fromborku, rynek w Poznaniu, pałac w Krasiczynie, latarnię w Świnoujściu, pałac Raczyńskich w Rogalinie, jesień na Mazurach i kościół w Dębnie.

Z kolei na nowy rok 2020 SKCh im. Ks. Piotra Skargi wydało kalendarz „366 dni z Maryją” poświęcony 700. Rocznicy wprowadzenia święta Bożego Ciała w Polce. Przeczytamy w nim o: adoracji Najświętszego Sakramentu, Podniesienie, Modlitwy adoracyjne, Ostatnia Wieczerza, pierwsza Komunia Święta, procesje Bożego Ciała, Cuda Eucharystyczne, kościoły pw. Bożego Ciała, ołtarz, naczynia liturgiczne, Tabernakulum i przyjmowanie Komunii Świętej. A wszystko to jak zawsze z pięknymi krajobrazami i przesłaniem Objawień Fatimskich, którego niesieniem do świata zajmuje się Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej.

skch im. ks. piotra skargi czy skch im. ks. piotra skargi jak skch im. ks. piotra skargi kiedy może skch im. ks. piotra skargi czy dobrze skch im. ks. piotra skargi a jak co skch im. ks. piotra skargi czy można skch im. ks. piotra skargi dobrze skch im. ks. piotra skargi myślę że skch im. ks. piotra skargi nie powinniśmy skch im. ks. piotra skargi

Byips